РЕКОМЕНДАЦІЇ УЧАСНИКУ КОНКУРСУ-ЗАХИСТУ МАН УКРАЇНИ

 (поради психолога)

Учасник конкурсу повинен запам’ятати текст виступу після кількаразового його повторення.
Для підготовки до виступу можна використати аудіовізуальні засоби запису доповіді, що допоможе виправити помилки і підвищити якість виступу.
Сумлінна підготовка до виступу допомагає впевнитись у власних силах і зменшує хвилювання під час захисту.
Важливо тренувати своє володіння текстом виступу, декілька раз повторюючи доповідь перед керівником і враховуючи недоліки.
За декілька днів перед виступом необхідно берегти голос, уникаючи пиття холодних напоїв, переохолодження, перенапруження голосових зв’язок.
Будьте впевнені в собі, але впевненість не повинна переходити в самовпевненість.
Не варто виставляти напоказ особисті хвилювання.
Не ставте під сумнів значимість виступу, не знижуйте свій престиж вибаченнями з приводу того, що не зовсім готові, не вмієте говорити, чи маєте мало часу.
За кафедрою займіть зручну позу, огляньте слухачів, але говорити не поспішайте. Відтак глибоко вдихніть і в повільному темпі починайте говорити.
У вашому науковому докладі, якщо вас не представили аудиторії, ви називаєте своє прізвище та ім’я, учбовий заклад, тему доповіді, короткий вступ з висвітленням актуальності обраної теми, мету та завдання  вашої наукової роботи. Далі доповідач може зробити короткий огляд наукової літератури з аналізом відповідно теми дослідження, як правило дає характеристику місця та об’єкту досліду, методам досліджень. Власні дослідження доповідач викладає з використанням необхідних для доповіді таблиць, графіків, діаграм, малюнків, фотографій тощо. Після оголошення висновків досліджень доповідач має подякувати своїм керівникам та помічникам   за допомогу у виконанні його наукового  дослідження. Коли треба зазирнути в рукопис виступу, опустіть очі але голову не нахиляйте.
Будь-які рухи, пози, жести,  міміка виправдані лише в тому разі, коли вони не притягують надмірної уваги слухачів.
Силу голосу пристосовуйте до акустики і розмірів приміщення.
Не говоріть, коли пишете на дошці, тобто коли ви стоїте до слухачів  спиною.
Не бійтеся робити паузи. Намагайтеся не заповнювати паузи різними звуками (“е-е-е-“, “ну” та ін.).
Дотримуйтесь регламенту промови, бо вас можуть спинити за порушення регламенту, до того ж увага слухачів знаходиться на середині відрізку часу, який відведений для виступу.
Найкращий темп усного виступу – 75-85 слів за хвилину. Але потрібно час від часу змінювати темп мовлення як засіб активізації уваги слухачів.
Чергуйте довгі речення з короткими. Довгі речення важко сприймати й розуміти. Нагромадження коротких речень одне за одним робить мову монотонною.
Основна думка повинна завжди висловлюватись головним реченням, а не підрядним.
Зовнішній вигляд, поведінка та манери спілкування повинні відповідати конкретній ситуації. Ставлення людей до вас ніби віддзеркалює ваше ставлення до них. Усміхайтесь – і вони усміхатимуться у відповідь.
Наочні матеріали, порівняння та приклади допомагають краще зрозуміти суть справи , як членам журі так і іншим слухачам.
Враховуйте деякі властивості уваги:

А) конкретний  матеріал привертає увагу сильніше, ніж абстрактний;
Б) люди звичайно зосереджуються краще на тих моментах, які промовець підкреслює;
В) увагу відновлює емоційний рух виступаючого в напрямі до аудиторії;
Г) сильно активізує слухачів перехід до реального діалогу;
Д) завоювати увагу можна, говорячи про щось несподіване.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>